Etiket: Dış Hemoroid Belirtileri

17 Mart 2018

Hemoroid tipleri 3 grupta incelenir:

  1. iç hemoroid
  2. dış hemoroid
  3. kombine hemoroid

İç hemoroid

Anal kanalın derinliğindeki varisli damarlar şeklinde görülür. Sıklıkla, bu tip hemoroid kanama ile kendini gösterir. Bazen dışkılama ya da ağırlık kaldırma sırasında ile hemoroidal memeler ortaya çıkar ve tekrar kaybolur.

Dış hemoroid

Bu tip hemoroid için kanama karakteristik değildir, çünkü hemoroid memeleri rektumun dışında, anüsün etrafında bulunur. Dışkılama sırasında yaralanmaz. Ancak bu durum, dış hemoroidin tedavi edilmeden bırakılabileceği anlamına gelmez. Dış hemoroidin zamanla iltihaplanma ve tromboze hemoroide dönüşme riski vardır. Dış hemoroidler kaşıntı ve rahatsızlık ile kendini gösterir. Tromboz meydana geldiğinde, şiddetli ağrı, şişlik ve bazen sıcaklıkta bir artış olur. Tedavi edilmediği taktirde hastalık ileri evrelerde çevre dokularında paraproctitis (purulent inflamasyon) gelişimine kadar ilerleyebilir.

Kombine hemoroid

Hem iç hem de dış hemoroidin kendini gösterdiği hastalık tipidir. İster iç isterse de dış hemoroid hastalıklarının zamanında tanı ve tedavisi önemlidir. Tedavi olunmadığı zaman çeşitli rahatsızlık ve komplikasyonlara neden olabilir. İstanbul Medilife Bağcılar Hastanesi’nin Genel Cerrahi Uzmanı , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

16 Mart 2018

Bu yazımızda hemoroid belirtileri ve hemoroid evreleri üzerine yoğunlaşacağız. Tıbbi istatistiklere göre, dünyadaki yetişkin nüfusun yaklaşık %20’si hemoroidden muzdariptir ve her yıl bu sayı hızla artmaktadır. Çoğu zaman bu hastalık 45 yaşın üzerindeki insanları etkiler, ancak %20’lik bu tanı sadece genç insanları kapsamaktadır. Hemoroid sadece rahatsız edici durumlara neden olmaz; aynı zamanda, demir eksikliği anemisi, tromboz ve yüksek evre hemoroid şeklinde çok sayıda komplikasyon ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, hastalığın ilk belirtileri görüldüğü zaman bir doktor-proktoloğa danışılmalıdır. Erken aşamalarda, cerrahi olmayan yöntemlerle hemoroidin etkili tedavisi mümkündür. Ancak hastalık ne kadar ilerlerse, tedavi o kadar zor olur.

Hemoroid Basur Nedir? Nasıl Oluşur? Kimlerde Görülür?

Hemoroid, alt rektumun damarlarında kanın durgunluğundan kaynaklanır. Bu hastalık, oturma pozisyonunda çok fazla zaman harcayan çoğu kişinin geleneksel hastalığıdır : Örneğin, direksiyon ve bilgisayar başında saatlerce zaman harcayan sürücüler ve ofis çalışanları. Hemoroid gelişimi aynı zamanda sık kabızlık, hamilelik ve doğumla da desteklenir. Risk grubunda ayrıca aşırı kilolu kişiler ve genellikle ağırlıkları kaldırmak için zorlananlar (yükleyiciler, sporcular) vardır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid kendisini nasıl gösterir? Hemor