Etiket: İç Hemoroid Neden Olur

17 Mart 2018

Hemoroid tipleri 3 grupta incelenir:

  1. iç hemoroid
  2. dış hemoroid
  3. kombine hemoroid

İç hemoroid

Anal kanalın derinliğindeki varisli damarlar şeklinde görülür. Sıklıkla, bu tip hemoroid kanama ile kendini gösterir. Bazen dışkılama ya da ağırlık kaldırma sırasında ile hemoroidal memeler ortaya çıkar ve tekrar kaybolur.

Dış hemoroid

Bu tip hemoroid için kanama karakteristik değildir, çünkü hemoroid memeleri rektumun dışında, anüsün etrafında bulunur. Dışkılama sırasında yaralanmaz. Ancak bu durum, dış hemoroidin tedavi edilmeden bırakılabileceği anlamına gelmez. Dış hemoroidin zamanla iltihaplanma ve tromboze hemoroide dönüşme riski vardır. Dış hemoroidler kaşıntı ve rahatsızlık ile kendini gösterir. Tromboz meydana geldiğinde, şiddetli ağrı, şişlik ve bazen sıcaklıkta bir artış olur. Tedavi edilmediği taktirde hastalık ileri evrelerde çevre dokularında paraproctitis (purulent inflamasyon) gelişimine kadar ilerleyebilir.

Kombine hemoroid

Hem iç hem de dış hemoroidin kendini gösterdiği hastalık tipidir.

Hemoroid Tipleri | Op. Dr. Selahattin Yitgin

İster iç isterse de dış hemoroid hastalıklarının zamanında tanı ve tedavisi önemlidir. Tedavi olunmadığı zaman çeşitli rahatsızlık ve komplikasyonlara neden olabilir.

İstanbul Medilife Bağcılar Hastanesi’nin Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selahattin Yitgin tarafından ücretsiz muayene olmak ve lazerle hemoroid tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdakı formu doldurmanız yeterlidir.

Doktora Danışın